Batarya Neden Şişer? Batarya Şişmesinin Çözümü Nedir?

Batarya neden şişer? Batarya şişmesinin çözümü hakkında sizleri bilgilendirmeye başlamadan önce batarya şişmesi nasıl olacağından da bahsetmemiz gerekebilir. Telefonlarımızın adeta canı olan bataryalar ne kadar sağlıklı ve dayanıklı olurlarsa telefonlar da o kadar bize yol arkadaşlığı yapabilirler. Batarya şişmesinin çözümü ve sebeplerine gelin birlikte bakalım.

bataryaların şişmesine sebep olan şeyler nelerdir?Pin
Batarya Neden Şişer?

Batarya Neden Şişer?

İnsanların kendilerine sağladığı enerji veren gıdalar ile yaşamaları nasıl mümkün oluyorsa telefonların da bataryaları enerji depolarıdır ve şarj oldukça işlem yapabilmektedir. Telefonlar için bu kadar önemli bir parça olan batarya neden şişer buna sebep olan etkenler ve kullanım şekilleri nelerdir maddeler halinde sıralayalım.

  • Batarya şişmesinin nedenlerinden ilki uzun süreli ve telefonu ısıtan kullanımlar olabilir,
  • Bir diğer batarya şişmesine sebep de uzun saatler boyunca telefonun şarj edilmesidir,
  • Telefonların eskiyen bataryaları da her parçanın olduğu gibi ömrü dolan bataryaların şişmesine sebep olabilir,
  • Batarya değişiminde orijinal batarya ile değil de bilinmedik farklı bir ürün kullanılması bataryayı şişirebilir,
  • Doğru şarj cihazı ile şarj edilmeyen durumlarda da batarya şişmesinin çözümü yerine batarya şişmesine sebep olan bir sonuçla karşılaşılabilir.

Batarya Şişmesi Nasıl Engellenir?

Telefonların yakıt deposu işlevi gören ve uzun süre telefonları kullanmamızı sağlayan bataryaların sağlam bir halde bulunması can güvenliği ve çeşitli kazaların da önüne geçebilir. Çok fazla ısınan ve şişen bataryalar kullanıcılarına patlayarak ve yangın çıkararak zarar verme ihtimali bulunan potansiyel tehlikeler barındırır. Apple kendi sitesinde batarya sağlıyla alakalı kullanıcılarına bilgi vermektedir.

Batarya Şişmesinin Çözümü Nedir?Pin
Batarya Şişmesi Nasıl Engellenir?

Bu durumda bilmemiz gereken batarya şişmesi nasıl engellenir yöntemlerini tatbik etmek faydalı olacaktır. Üst başlıkta hangi durumlarda bataryanın şişeceğini sıraladığımız hatalı kullanım ve yanlış tercihleri yapmamız durumunda batarya sağlam bir şekilde telefonumuza enerji sağlamaya devam eder.

Maddi kaygılar ve tasarruf etme pahasına orijinal ürün kullanmaktan vazgeçmemek batarya şişmesinin çözümü nedir sorusuna en önemli cevaplardan birisi olabilir. Bazı harcamalarda kısıtlama yapılmaması gerektiğini unutmamak sizleri daha büyük masraflardan korur.

Elimizde düşürmediğimiz ve belki de farkına varmadan sürekli bir enerji ve elektrik akımının gerçekleştiği telefonların en önemli parçalarından birisinin sağlam kalmasına batarya şişmesinin çözümü yardımcı olabilecektir.

Siz de sararan telefon kılıflarınızdan şikayetçiyseniz ” Sararan Telefon Kılıfı Beyazlatma” başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

 

5/5 - (1 vote)

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1