3.Roma İmparatoru Caligula Kimdir?

Roma İmparatoru Caligula Kimdir?

Caligula lakaplı Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus, 37-41 yılları arasında Roma İmparatorluğu’nun İmparatoru olan 3. Roma İmparatoru’ydu.  Psikopatik ebeveynler yetiştirmek ve içinde büyüdüğü acımasız ortam, onun bir manyak olmasına zemin hazırladı.  İlk garip hareketleri, yaşadığı kellik kompleksi nedeniyle başladı.  Kimsenin kendisine tepeden bakmasına izin vermedi ve etrafındaki herkesin saçını kazıdı ama inanın bundan sonra yapacağı şey deve kulağı olur. 

Caligula'nın Getirdiği HeykellerPin
Caligula’nın Getirdiği Heykeller

Caligula, ülkenin dört bir yanından tanrıların kafalarını kesti ve kendi yüzü üzerlerine yapıştırdı.  Tabii ki, bu sadece başlangıç ve şimdi kendini ilah ilan ediyor ve insanlara kendisine kurban vermelerini emrediyor.  Böyle bir sapıklıktır ki, kız kardeşinden bir çocuk doğurur, ancak doğumdan önce kardeşinin midesini açar, cenini çıkarır ve onu yarı tanrı ilan eder.  Kız kardeşi Drusilla öldüğünde, Romalıların gülmesini, banyo yapmasını, ailece yemek yemesini ve yas sırasında sokaklarda konuşmasını yasakladı. 

İşkence YöntemiPin
Caligula’nın uyguladığı işkence yöntemi

Yaşarken vücudunun neredeyse tüm kemiklerini kendi mühendislerinin yaptırdığı özel işkence aletleriyle aldırırdı ve bu onu izlemekten özellikle yemek yerken büyük keyif alırdı. Bazen ise tadına bakardı.

Senato Üyelerinin Eşleri ve KızlarıPin
Senato Üyelerinin Eşleri ve Kızları

Ayrıca acımasız harcamalarıyla boşalan hazineyi doldurmak için basit çözümleri vardı.  Zenginleri öldür ve mallarına el koy, ama bu yeterli değildi!  Ayrıca başka bir çözüm buldu.  Büyük bir genelev açtı ve Senato üyelerinin ve Roma’nın güçlü adamlarının eşlerini ve kızlarını orada çalışmaya zorladı.  Genelevin açılışında halka hitap ederken şu cümleleri kurdu: “Ey Roma Halkı, Tanrınız sizin için ne hediyeler getirdi. Bütün senatörlerin ailelerini size veriyorum. Ufak bir bedel karşılığında onlarla istediğiniz gibi oynayın!

Caligula MemePin
Caligula’ya espirili bir yaklaşım

Caligula, Senato üyelerine asla güvenmedi veya onları sevmedi.  Bu nedenle tek dostu olan atını senatör yapmak istemiş ve hatta kendisi için özel bir saray yaptırmıştır.  Zaman atıyla yattığı Romalı tarihçiler tarafından kaydedilmiştir.  Senatörlerden o kadar nefret ediyordu ki, ata binerken bazı Senato üyelerini saatlerce yanında yürümeye, bazen soyunup kadın gibi giydirmeye, dans ettirmeye ve eğlendirmeye zorladı.  Özellikle şişman insanları çok komik buluyordu, bu konuda her zaman ilk tercih onlardı. 

Gladyatör SavaşlarıPin
Caligula’nın Gladyatör Savaşı

Gladyatör dövüşlerini izlemekten keyif alan Caligula, arenada profesyonel gladyatörler yerine hasta yaşlı ya da engelli dövüşlerini görmekten keyif alır ve bazen onlarca cüceyi toplayıp cücelerle dövüştürürdü. 

Roma HeykeliPin
Caligula Heykeli

Contemporary İstanbul

Bir gün Prachus adında bir generali idam ettirmek istiyor, ancak bunun için bir bahane bulamıyor çünkü General Prachus dürüst ve onurlu bir asker.  Caligula daha sonra ona döner ve şöyle der: “Sen dürüst bir adamsın Prachus… İşte bu yüzden gerçek bir Romalı olamazsın!  Seni vatana ihanetten tutukluyorum!” Bu söz o kadar derin ki, yaşamış her diktatörün varlığını yakalamış gibi görünüyor. 

İşkencePin
Roma İmparatorluğu’ndan İşkenceler

İnsanlar ondan o kadar nefret etmeye başladılar ki, ayaklanmalar sırasında birçok kez taşlanarak öldürüldü.  Roma sokakları her zaman kanla kaplıydı.  Ya yok olacak ya da Roma halkını yok edecekti.  Şakaları da ona komik geliyordu.  Senatörlerin yemeklerine işedi, öldürdüğünü yedirdi, yemekten sonra onlara bu vahşeti anlattı ve masanın etrafındakilerin kustuğunu görünce gülmeye başladı. 

Roma İmparatorluğu İdamPin
Bazı İdam Görüntüleri

M.S  41 Ocak’ta bir grup gardiyan, bir spor müsabakasının ardından tünellerde ilerleyen Caligula’ya saldırdı.  30’dan fazla bıçaklandı ve bazı parçaları köpeklere verildi.  Geri kalanlar sığ bir mezara gömüldü.  Eşi ve kızı da bıçaklandı.  Ölümünden sonra Senato, heykellerini Roma tarihinden kaldırmak ve cumhuriyeti yeniden kurmak için büyük bir yeniden yapılanma başlattı.

3. Roma İmparatoru CaligulaPin
3. Roma İmparatoru Caligula

Caligula hakkında birçok kitap yazılmıştır. Hayıtını daha ayrıntılı öğrenmek için mutlaka okumalısınız.

Oyla! post
Yorum yapın

1