Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazı nasıl kılınır sorusu düzenli olarak Cuma namazını kılmayan bir çok insanın aklına gelebilir. Öncelikle Cuma namazı; sosyal dayanışma ve kaynaşmaya, birlik ve beraberliğe, İslâmî bilgilenme ve bilinçlenmeye vesile olan bir ibadettir. Cuma namazları haftada bir gün olduğu için düzenli olarak kılmayanlar cuma namazı nasıl kılınır unutabiliyorlar.

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma namazı aslında iki rek’attan ibarettir. Öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Tek başına yapamazsın.

Cuma namazına yetişemeyen kimse bunun yerine öğle namazını kılar. Cumanın farz olan bu iki rekatı dışında, 4’ü farzdan önce ve 4’ü farzdan sonra olmak üzere 8 rek’at de sünnet vardır.

Vakit geldikten sonra Cuma gününün ilk 4 rekat sünneti kılınır. Daha sonra camide iç ezan okunur. Ezandan sonra vaiz minbere çıkar ve vaaz verir. Vaaz bittikten sonra mihraba giderek imam olur ve cemaatle iki rek’at Cuma namazı kılınır. Bu iki rek’attan sonra cemaat Cuma gününün son sünnetini 4 rek’at kılar.

Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur. Bundan sonra Cuma ile ilgisi olmayan biri 4, diğeri 2 olmak üzere iki namaz daha vardır. Dört rek’atlı Cuma günü ilk sünnet gibi kılınır. İstenirse, son iki rek’atta (Öğlenin Farzı gibi) sure okunmadan da kılınabilir. Bu namazın adı Zuhr-ı ahir‘dir.

Niyet şöyle yapılır: “Vaktına gelen ve hala beni hüsrana uğratmayan son öğle namazına niyet ettim.” Bu namaz, hukukçular tarafından, Cuma namazının sahih olmadığı o günün öğle namazının yerine geçecek bir tedbir olarak kabul edilir. Cuma namazı sahih olursa, bu namaz rastgele bir öğle namazının yerini alacaktır. Kazası olmayanların şükretmesi nafile bir dua olur. Onun için Cumanın sünneti gibi yapmak fazilettir. Öğle yemeğinin bitiminden sonra iki rek’at sünnet denilen bir namaz kılınır. Bu iki rek’at sabah namazının kazası olarak da kılınabilir. Peki cuma namazı nasıl kılınır?

cuma namazi nasil kilinirPin
Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

  1. Cuma günü, imam hutbeyi verdiğinde, katılımcı oturur ve bekler. Cumanın farzını yaptıktan sonra yapamadığı ilk sünneti de yapar. İmam henüz hutbeye gitmek için kalkıp sünnete başlamamışsa, aceleyle iki rekat namaz kılar ve yeni başlayan hutbeyi dinler. İkinci rek’at kılındıktan sonra hutbe başlarsa, bu sefer sünneti 4 rek’ata kadar aceleyle tamamlamak gerekir.
  2. Cuma namazı kadınlara ve misafirlere farz olmamakla birlikte, camiye gidip kılmaları halinde öğle namazının yerine geçer. Ayrıca öğle namazını kılmakla yükümlü değillerdir. Aslında gayrimüslim bir memlekette (dar-ı harb) yaşayanlar için de durum aynıdır. Cuma günü farz olmadığı halde toplanıp namaz kılarlarsa, o namaz öğle namazı olur.
  3. Cuma namazını kılmayanların öğle namazını cemaatle kılması mekruhtur. Ayrıca Cuma namazını kılmayanlar, Müslümanların Cuma namazını kıldıktan sonra öğle namazlarını ertelemelidir. Bu Sünnettir. Cumadan önce bir şehirde öğle namazını kılamayanlara mekruhtur.

İlginizi Çekebilir; Sararan Telefon Kılıfı Beyazlatma 2022

5/5 - (2 votes)

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1