Dosya Uzantısı Nasıl Değiştirilir? -2022

Dosya uzantısı nasıl değiştirilir? Bu soruyu bir çoğumuz sormak zorunda kalmışızdır. Dosya uzantısını değiştirmek için Windows’da dosya uzantısını görünür hale getirmesi gerekiyor zira dosya uzantılarınızı görünür hale getirmezseniz, dosya uzantısı değiştirme konusunda zorlanabilirsiniz.

Dosya Uzantısı Nasıl Değiştirilir?

Dosya uzantısı bilgisayarda yer alan dosyaların hangi formata ve biçime ait olduğunu belirten eklerdir. Bu durum diğer cihazlar için de geçerli olmakla birlikte bilgisayardaki her dosyanın bir uzantısı bulunmaktadır. Dosya uzantısı bize dosyanın ne dosyası olduğunu ve ne işe yaradığını göstermektedir.

Bunun yanında dosya uzantısına bakarak bu dosyayı hangi uygulamalar ile açacağımızı da anlamış oluruz. Dosyanın uzantısına bakarak hangi programları kullanmamız gerektiğini anlamamız bizlere zamandan da tasarruf etmemizi sağlamaktadır. Peki dosya uzantısı nasıl değişitrilir?

Dosya uzantısı değiştirme tamamen dosyanın uzantısını görebilmenize bağlı bir durumdur. Uzantıyı göremiyorsanız masaüstünde herhangi bir klasörü açıp sol üst kısımdaki düzenle alanından klasör ve arama seçeneklerine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra görünüm sekmesinin altına gelip burada bilinen dosya türleri için uzantıları gizle alanının tikini kaldırmanız gerekir. Bu işlemin yapılmasından sonra tüm dosyaların uzantıları görünür hale gelebilecektir.

Şimdi ise dosyanızı yeniden adlandırabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki bu işlem dosyanın türünü değiştirmez. Bunun için farklı bir yazılım kullanmanız gerekecektir. Dosya uzantısı konusunda farklı sorunlarınız ve talepleriniz birçok program dahilinde yapıldığından her işlem aynı talep için kullanılamamaktadır. Dosya uzantılarını bir de toplu şekilde değiştirmek mümkündür. Toplu dosya uzantısı değiştirme işlemi ise tek seferde olabilecek bir iştir. Dosya uzantısı nasıl değiştirilir sorusunu aşağıda resimli anlatımla yanıtlıyoruz.

Dosya uzantısını değiştirmeden önce bilgisayarınızda dosya uzantılarını görünür hale getirmeniz gerekebilir. Dosya uzantıları görünür halde ise bu işlemi tekrar yapmanıza gerek yoktur.

Dosya uzantısı nasıl değiştirilir?Pin
Dosya uzantısı nasıl değiştirilir?

Dosya uzantılarını değiştirmek istediğiniz klasörü seçmelisiniz. Klavyede yer alan shift tuşuna basılı tutup tüm dosyaları seçmelisiniz. Ardından dosyalarınıza sağ tıklayıp yeniden adlandırın kısmına tıklayınız. Son olarak vermek istediğiniz adı girin ve enter tuşuna basın işleminiz bu kadar basit.

YouTube video

Dosya Uzantıları İçin Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Uzantısı farklı olan iki dosya varsa aynı isim verilebilir ancak uzantısı aynı olan dosya aynı adlandırılamaz. Bir dosyanın uzantısına bakıp internette arattıktan sonra hangi programla açmanın mümkün olabileceğini görebilirsiniz.

Dosya uzantısı değiştirmek ve dosya türü değiştirmek aynı olmadığı için dosya uzantısı değiştirmek dosya türü değiştirmek için yeterli olmamaktadır. Bazı uzantılar bilgisayarınızda çalışmazsa eğer ek programlar yükleyebilirsiniz. Bu uygun programlar sayesinde açmak istediğiniz dosya açılabilmektedir. Dosya uzantıları için bilmeniz gerekenler bunlar olup uygun olan program ve işlemin tercih edilmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

Bilgisayarda ses dosyaları düzenliyor ve ücretsiz bir uygulama arıyorsanız ” En İyi Ücretsiz Ses Birleştirme Programı Nedir ” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Google tarafından dizine eklenebilir dosya uzantılarını öğrenmek için tıklayınız.

5/5 - (2 votes)

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1