2022 Dünya Kupası’nda İlk Kez Üç Kadın Hakem

21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nda bu sene bir ilk gerçekleşecek. Bu dünya kupasına ev sahipliği yapacak Katar’da turnuva Katar Futbol Federasyonu tarafından organize edilecek. İlk maçı olan Katar-Ekvator maçı TSİ 13.00’da Havr şehrinde gerçekleşecektir. Final ise yine Katar’ın Lusail şehrinde oynanacak. Bu turnuvayı özel kılan olay ise ilk kez 3 kadın hakemin, orta hakem olarak görev yapması olacaktır. Peki bu üç hakem kimdir?

Stephanie Frappart

14 Aralık 1983 doğumlu Fransız hakem Frappart 2009 yılından beri FIFA Uluslararası Hakemler Listesi‘nde yer almaktadır. İlk olarak Fransa’nın üçüncü ligi olan  Championnat’da görev almaya başladı. 2014 yılında yine Fransa’nın ikinci ligi olan Ligue 2’de daha sonrasında ise iki turnuva üst üste 2015 FIFA Kadınlar Dünya Kupası ve 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda hakemlik yapmıştır. Turnuvanın ardından Nisan 2019’da Ligue 1 ‘de görev alacak ilk kadın hakem olarak açıklandı. Yine aynı senenin Ağustos ayında düzenlenecek olan Liverpool-Chelsea arasındaki UEFA Süper Kupası karşılaşmasını Vodafone Park’ta yönetti. İlklerin kadını olan Frappart UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ve FIFA Dünya Kupası elemelerinde de görev yapan ilk kadın hakem oldu.

kadın hakemPin
Stéphanie Frappart

 

[yazi ilgili_yazi_id=”861″]

Armaldia Coin

Salima Mukansanga

Salima Mukansanga 1988 doğumlu Ruanda’dan uluslararası bir futbol hakemidir. Fransa’da düzenlenen 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda görev aldı. Afrika Uluslar Kupası’nda ilk görev alan kadın hakem oldu. Yine aynı turnuvada kadın hakemlerden oluşan VAR ekibini yönetti. Bu ekipte görev alan kadın hakemlerse Fatiha Jermoumi (Fas), Carine Atemzabong (Kamerun), and Bouchra Karboubi (Fas)’ydi.  Olimpiyatlarda ise FIFA Kadınlar Dünya Kupası, Kadınlar Afrika Uluslar Kupası ve CAF Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde görev aldı.

Kadın HakemPin
Salima Mukansanga

Yoshimi Yamashita

Yoshimi Yamashita 1986 doğumlu Japon futbol hakemidir. 2019 FIFA Dünya Kadınlar Kupası’nda ve ve 2020 Olimpiyatları’nda görev almış kadın hakemdir.

Kadın HakemPin
Yoshimi Yamashita

FIFA’nın dünya kupası için atadığı bu üç hakemin nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu.

 

Oyla! post
Yorum yapın

1