Freedos Nedir? – 2022

Freedos nedir?” sorusu yeni bilgisayar alacak bir çok insanın merak ettiği sorulardan birisidir. Freedos kelimesiyle ilk kez karşılaştıysanız muhtemelen bilgisayar alacaksınız veya bilgisayar konusunda araştırmalar yapıyorsunuzdur. Haliyle merak uyandıran Freedos’un ne olduğu konusunda bir merak uyandırması gayet normaldir. Bu yazımızda sizlere Freedos ne olduğu konusunda bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar satın almak isteyen birçok kişinin ilk baktığı özelliklerden birisi fiyat olmuştur. Farklı kaynaklarda yapılan araştırmalarda bazı bilgisayar modellerinin diğerlerine göre çok daha uygun fiyattan satıldığı görülebilir. Bu durum donanımsal özelliklerinin aynı veya çok yakın olmasına karşın bile karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumda bilgisayar özellikleri incelendiğinde işletim sistemi kısmının “Freedos” olduğu görülecektir. Peki, Freedos nedir? Neden diğer bilgisayarlara göre daha ucuz fiyattan listelenmektedir?

Freedos Nedir?

Freedos, açık kaynak kodlu ve DOS tabanlı bir yazılımdır. Tamamen ücretsiz bir yapıda olduğu için bilgisayarlara Windows kurmak yerine tercih edilen bir yazılım olmaktadır. Bu sayede ekstra bir Windows lisans masrafı olmadığından bilgisayarın fiyatı da dişe dokunur bir şekilde uygun gelecektir.

Freedos’un ücretsiz ve açık kaynaklı olduğundan dolayı popüler olduğunu ve birçok bilgisayara yüklenerek satıldığını söylemiştik. Peki, bu bilgisayarlar sonrasında nasıl kullanılıyor? Freedos bilgisayar alınır mı?

Freedos Özellikleri Nelerdir?

  • Freedos %100 Open Source (Açık Kaynak Kodlu) ve ücretsiz bir yapıya sahiptir.
  • Genelde işletim sistemi yazma konusunda oldukça sık kullanılır.
  • DOS tabanlı yapıya sahip bir yazılımdır.
  • FAT32 desteği bulunur.
  • USB desteği sayesinde kolay kurulumlara elverişlidir.

Freedos Bilgisayar Alınır mı?

freedos nasil kullanilirPin
Freedos nedir? Freedos nasıl kullanılır?

Freedos bilgisayar satışları ülkemizde de oldukça yüksek sayılardadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi Freedos bilgisayarların Windows yüklü bilgisayarlara göre çok daha uygun fiyatlardan satışa sunulmasıdır. Tabii ki tek tercih sebebi daha uygun fiyat olması değildir. İstenilen Windows sürümünü veya işletim sistemini kurmak isteyen kişilerde Freedos tercihinde bulunabiliyorlar.

Eğer sizlerde Freedos işletim sistemine Windows veya Linux tabanlı farklı bir işletim sistemi kurmayı biliyorsanız ya da bunu öğrenebilecek meraka sahipseniz Freedos yüklü bilgisayar alabilirsiniz.

Freedos Bilgisayara İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

Freedos bilgisayarınıza işletim sistemi kurmak aslında oldukça kolaydır. Bunun için öncelikli olarak kurmak istediğiniz Linux veya Windows işletim sistemi kurulum dosyalarını USB belleğinize yapılandırmalısınız. Freedos’un USB desteği olması dolayısıyla kolay bir şekilde işletim sistemi kurulumuna uygun olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu özelliği sayesinde biçimlendirmiş olduğunuz USB belleğinizi bilgisayarınıza takarak ve sonrasında “Boot” tuşuna basarak kurulum işlemine BIOS üzerinden devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Dosya Uzantısı Nasıl Değiştirilir?

5/5 - (5 votes)

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1