Google Drive’dan Silinmiş Bir Dosyayı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Google Drive, müşterilerine bilgilerini güvenli bir şekilde saklamaları için 15 GB tamamen ücretsiz depolama alanı sağlayan bir bulut platformudur. Bir Gmail hesabı oluşturduğunuzda anında bir Google Drive hesabı oluşturulur. Google Doc, Google tarafından yaygın olarak kullanılan bir platformdur ve bu, birkaç kişi için büyük bir yardımdır. Verilerden her hayati belgeye kadar tüm önemli bilgilerinizi saklar. Sadece bu değil, aynı zamanda Doc web sayfalarını kullanarak yeni veriler oluşturmanıza da olanak tanır. Ama ya aynı önemli dosyayı yanlışlıkla silerseniz? Kaldırılan bir Google Dokümanını kesinlikle nasıl kurtarırsınız? Google Drive‘dan silinen bir Google dokümanını nasıl geri alacağınıza dair ipuçları bulmaya çalışan biriyseniz, size aynısını dikkatlice gösterecek faydalı bir genel bakış sunuyoruz.

Google Drive’dan Silinen Bir Google Dokümanını Tam Olarak Nasıl Kurtarırsınız

İstemeden silmiş olabileceğiniz tercih edilen Google dokümanını kurtarabilirsiniz. Google Drive‘dan silinen Google dokümanlarını nasıl geri alacağınızı öğrenmek ve kaldırılan dokümanların süresi ve konumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için makaleyi sonuna kadar inceleyin.

Bir Dokümanı Silmeyi Geri Alabilir misiniz?

Evet, Google Dokümanlar’ı kaldırma işleminden sonraki 1 ay içinde geri alabilirsiniz. Google Drive web sitesini ziyaret edebilir ve ayrıca silinen Google dokümanını, üzerinden geçtiği gibi Çöp Kutusu ile kurtarabilirsiniz. Belgeleriniz kesinlikle silindiği alana geri yüklenecektir. Bununla birlikte, yalnızca veriler otuz günden daha kısa bir süre önce gerçekten silinmişse bir dokümanı silme işlemini geri alabilirsiniz. Otuz günden fazla bir süre geçtiyse, hiçbir Google Dokümanı türünü kesinlikle geri alamazsınız.

Silinen Dosyalar Kalıcı Olarak Silinir mi?

Hayır, kaldırılan veriler sonsuza kadar kaybolmaz. Bu verileri kurtarmak için otuz gününüz var. Belgelerinizden herhangi birini hatalı bir şekilde tamamen kaldırırsanız, 2 şekilde kurtarabilirsiniz.

Hesabınızı kurumunuz veya şirketiniz kontrol ediyorsa, yöneticiden hesabınızı geri almasını isteyebilirsiniz, ancak bu, kaldırıldıktan sonraki 25 gün içinde yapılabilir. Bu süreden sonra dokümanlar Google sisteminden kalıcı olarak kaldırılır ve ayrıca kurtarılamaz.
Hesabınız kurumunuz veya şirketiniz tarafından düzenlenmiyorsa Google Yardım ile iletişime geçebilirsiniz, ayrıca belgelerinizi kurtarmanıza kesinlikle yardımcı olacaklardır. Unutmayın, dosyaların sahibi olmalısınız.

Silinmiş Bir Google Dokümanını Nasıl Geri Alabilirim?

Aşağıdaki eylem adımları, yanlışlıkla sildiğiniz dokümanı kurtarmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Daha iyi anlamak için eylemleri çok dikkatli bir şekilde okuyun ve uygulayın.

Unutmayın: Önemli belgelerinizden herhangi birini Google Drive‘dan sildiyseniz, bunları silmenizin ardından 30 gün içinde geri alabileceğiniz için bu konuda endişelenmenize gerek yoktur.

 1. Masaüstü tarayıcınızda Google Drive’a gidin.
 2. Gerekli alana E-posta adresinizi veya telefonunuzu girin ve ayrıca İleri’ye tıklayın. 
 3. Gerekli alana Parolanızı girin ve İleri tıklayın

  google drive sifrenizi girinPin
  Google Drive Şifrenizi Girin

 4. Oturum açtıktan sonra sol bölmede Çöp Kutusu’na tıklayın
  cop kutusuna tiklayinPin
  Çöp kutusuna tıklayın.

   

 5. Geri yüklemek istediğiniz belgelere sağ tıklayın ve Geri Yükle seçeneğine tıklayın Dosyanız silindiği alana geri getirilecektir.

  geri yuklePin
  Geri Yükle’ye tıklayın.

İlginizi Çekebilir: En İyi Ücretsiz Ses Birleştirme Programı Nedir?

Sadece Kalıcı Olarak Silinen Google Dokümanlarını Nasıl Telafi Edersiniz?

Google hesabınızı okulunuz veya kuruluşunuz idare ediyorsa, yöneticinizle iletişime geçebilir ve şifa talebinde bulunabilirsiniz, ancak bunun da 25 günlük bir sınırlaması olduğunu unutmayın. Bundan sonraki süreçte veriler Google sistemlerinden kaldırılır. Ancak dosyaları kurtarabilirsiniz, ancak dosya veya klasör sahibi siz olmalısınız. Google Drive‘dan kalıcı olarak silinen belgelerin nasıl geri yükleneceğine ilişkin aşağıdaki adımlara uyun.

 1. Dosyayı kurtarmak için Google Drive Yardım’a gidin.
 2. Web bağlantısını açarken mutlaka bir tür çıkacaktır.
 3. Tür kısmına Verilen Adınızı ve Soyadınızı giriniz.

  adinizi ve soyadinizi yazinPin
  Adınızı ve soyadınızı yazın.

 4. Dosyayı kurtarmak için Gönder’e tıklayın.

  geri yukleye tiklayinPin
  Gönder’e tıklayın.

İlginizi Çekebilir: Airpods Otomatik Geçiş Nasıl Kapatılır?

Yanlışlıkla Sildiğim Bir Şeyi Nasıl Geri Alabilirim?

Yanlışlıkla kaldırdığınız silinmiş bir Google Dokümanını çöp kutusundan kurtararak/geri yükleyerek sürekli olarak geri alabilirsiniz. Bu şekilde, Çöp Kutusundan tüm bilgileri manuel olarak silmediğiniz sürece verileriniz kesinlikle geri alınacaktır.

Google Drive Çöp Kutusundan Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Google Dokümanı silme süresinin ardından bir ay içinde Google Drive çöp kutusundan kaldırılan dokümanları geri alabilirsiniz.

 1. Google Drive’ı açın ve doğrudan Google hesabınıza giriş yapın.
 2. Kurtarmayı düşündüğünüz belgelere sağ tıklayın ve Geri Getir’e tıklayın.

  geri yukleye tiklayin 1Pin
  Geri yükleye tıklayın.

Tercih edilen Google Dokümanı, geçmişte olduğu gibi Google Drive‘da görünecektir.

Kalıcı Olarak Silinen Veriler Nereye Gidiyor?

Kalıcı olarak silinen dosyalar 25 gün boyunca Google sisteminde tutulur. Yine de belgeleri kurtarmak istiyorsanız, Google ile iletişime geçebilir ve veri iyileştirme konusunda yardım isteyebilirsiniz. Ancak 25 gün sonra veriler Google sistemlerinden kaldırılır ve ayrıca geri alınamaz.

google drive yardim sayfasiPin
Google Drive yardım sayfası.

Google Drive Kalıcı Olarak Silinen Belgeleri Ne Kadar Süre Tutar?

Kalıcı olarak silinen veriler 25 güne kadar Google sisteminde tutulur. Kullanıcı yine de belgeleri kurtarmak isterse, bunu Google Drive Yardım ile iletişime geçerek yapabilir.

Google Drive’dan Kalıcı Olarak Silinen Belgeleri 30 Gün Sonra Tam Olarak Nasıl Kurtarırım?

Belgelerinizi kaldırdıktan sonra 1 ay geçmişse, dosyanızı geri almak için aşağıdaki hususlara uygun davranabilirsiniz:

 • Bu hesabın ve silinen dosyanın sahibi sizseniz, dosyanızı kurtarmak için Google Drive Dosya Kurtarma web sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Hesabınızı kurum veya kuruluşunuz kontrol ediyorsa, dosyalarınızı geri almak için hesap yöneticinizle iletişime geçebilirsiniz; onlar kesinlikle dosyalarınızı kurtarmanıza yardımcı olacaktır.
  Not: Bu, yalnızca verilerin yasal eski sürümleri varsa çalışır.
 1. Google Drive‘ı açın.
 2. Giriş niteliklerini kullanarak Google hesabınıza giriş yapın.
 3. Açmak için tercih edilen veriye çift tıklayın.
 4. Menü çubuğundan Dosya alternatifine tıklayın.                                                                                    google drive 30
 5. Açıklandığı gibi Sürüm geçmişi > Sürüm geçmişine bakın’a tıklayın.Not: Sürüm geçmişine bak ana penceresini açmak için ayrıca Ctrl + Alt + Shift + H tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

  Alt menüde Versiyon Geçmişi’ne bakın.                                                                                                  google drive versiyon gecmisiPin

 6. Sağ bölmede belgelerin orijinal versiyonuna tıklayın.

  orjinal versiyona tiklayinPin
  Orjinal versiyona tıklayın.

 7. Ardından, vurgulandığı gibi üstten Bu sürümü geri yükle seçeneğini tıklayın.

  geri getire tiklayinPin
  Geri Getir’e tıklayın.

Paylaşılan Google Drive’dan Silindiğinde Veriler Nereye Gidiyor?

Bu belgeler, yönetici konsolundaki Çöp kutusuna taşınır ve bu dosyaları yalnızca onlar geri alabilir.

Hesap Silindiğinde Google Dokümanlar’a Ne Olur?

Hesabın kaldırılması durumunda, başka kişilerle paylaşılsa dahi hesabın geliştirdiği tüm kayıtlar da silinir. Bu hesaptaki hiçbir bilgi daha sonra kurtarılamaz.

Google Dokümanlarını Silinmiş Bir Okul Hesabından Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Dokümanlarınızı kalıcı olarak gerçekten kaldırdıysanız, kurum hesabınızın yöneticisinden, kaldırıldıktan sonraki 25 gün içinde dokümanlarınızı kurtarmasını istemeniz gerekir. Bunu yönetici konsollarını kullanarak yapabilirler. Ancak dosyayı kalıcı olarak silmediyseniz, aşağıdakilere uygun şekilde kolayca geri yükleyebilirsiniz:

 1. Okul hesabınızın giriş bilgileriyle doğrudan Google Drive‘da oturum açın.
 2. Bundan sonra, sol bölmeden Çöp klasörünü açın.
 3. Kurtarmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın. Ardından, Google Dokümanını silindiği yerleşime geri getirmek için Geri Yükle’yi tıklayın.

  geri getirmek istediginiz dosyaya tiklayinPin
  Geri getirmek istediğiniz dosyaya tıklayın ve geri getir diyin.

Google Drive‘dan kalıcı olarak silinen verilerin nasıl kurtarılacağı tam olarak budur.

Sahibi Silindiğinde Bir Google Dokümanına Ne Olur?

Sahibi silinirse Google Dokümanı sonlandırılır. Paylaşılan veya paylaşılmayan tüm bilgi belgeleri Dokümanlardan kaldırılır ve geri alınamaz. Paylaşılan veya paylaşılmayan veriler ayrıca Dokümanlar’dan kaldırılır ve ayrıca sahibi silindiğinde geri alınamaz.

5/5 - (7 votes)

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1