Gorr Kimdir? Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü

Thor’un yeni çıkacak filmi Thor: Love and Thunder filminde Christian Bale’nin canlandıracağı ana kötü Gorr the God Butcher olacak. Filmin 23 Mayıs’ta yayınlanan fragmanında, filmde rol alacağı kesinleşti. Fragmana buradan ulaşabilirsiniz. Joker, Thanos, Doctor Doom gibi alışık olmadığımız bu süper kötü eleştirmenlerce beğenilen karakter Thor serisinin önemli karakterlerinden biridir. MARVE tarafından ”galaktik katil” olarak adlandırılan süper kötünün amacı tanrıların neslinin tükenmesi. Thor bu maceraya King Valkyrie, Korg ve eski kız arkadaşı olan Jane Foster’la birlikte atılıyor. Amaçları ise Gorr’u çok geç olmadan durdurmak. Filmde Jane Foster karakteri Mighty Thor olarak Mjolnir’i taşıyacak. Gorr’un Spider-Man’in düşmanlarından biri olan Venom’la olan bağlantısı da izleyicileri heyecanlandıran diğer unsurlardan birisi.

Gorr the God Butcher Kimdir?

Gorr the God Butcher Pin
Chirstian Bale Gorr

Karakter 2012 yılında Jason Aaron ve Esad Ribic tarafından yaratıldı. İsmi olmayan bir gezegende 3000 yıl önce doğan karakter, acı ve zorlukların arasında var oldu. Yaşadıkları gezegenin hava koşulları onları göçebe hale getirdi. Barınak ve yiyecek bulabilmek için sürekli hareket halinde olan Gorr ve kabilesi bunlarla savaşmak zorundaydı. Nadiren de olsa onları kurtarması veya yardım etmesi için tanrılarına güvendiler.

Gorr’un annesi ve babası o genç yaştayken ölmüş olsa da ona öğretilen yaşam biçimini unutmadı, kendisi ve kendi ailesini de bu şekilde büyüttü. Zorlu şartlar onların da yaşamasını zorlaştırdı. Depremde karısı Arra’yı kaybeden karakterimiz daha sonrasında ise oğlu Agar’ın ölümüyle kırılma noktasını yaşadı. Artık tanrısız bir dünya istiyordu çünkü tanrılar ona hiçbir zaman bir şey vermemişti tam tersine ondan çok şey almıştı.

Kabilesinin geri kalanı sapkınlaşan Gorr’u kabileden kovdu. Sürgün sırasında çölde dolaşırken iki ilahi varlık gezegene çarpıyor. Bu karakterimiz için tanrıların varlığına kanıt oluşturdu. Bu iki tanrı biri siyah biri altın kaplıydı. Bir mücadele içinde ve yenilmekte olan tanrılar Gorr’a  amorf kara enerjisinden oluşan bir kılıç uzatarak yardım istiyorlar fakat karakterimiz bu reddediyor.

Daha sonrasında karakterimize bağlanan bu gizemli siyah bıçakla karakterimiz altın içindeki tanrıya ölümcül darbeyi indiriyor. Sonunda karakterimiz tanrılardan intikamını alabilecek bir güce sahipti.

Chiristian BalePin
Chiristian Bale

Marvel Evreninde Gorr

GorrPin
Gorr

Evrenin dört bir yanında tanrıları katletmeye devam eder ve sonunda yolu dünyaya düşer. Karakter, Thor ve arkadaşlarının dikkatini çekmeyi başarır. Thor ve Gorr mücadelesini kazanan karakterimiz Thor’u esir alır ve ona haftalarca işkence eder. Thor’un yoldaşları Thor’u kurtarır. Thor kaçma sürecinde Asgard baltası Jarnbjorn ile Gorr’un kolunu kesip kılıcın düşmesini sağlar fakat düşen kolun yerini kılıç alınca karakterimiz kılıçla tam olarak olarak bağlanır. Güçlerinin yetmediğini, daha fazla güce ihtiyacı olduğunu anlayınca Sonsuzluk Sarayı adlı yere gider. Karakterimiz zaman akışını katederek, tüm ilahi varlıkları yok etme gücüyle bilinen Godbomb denilen şeyin parçalarını bir araya getirir.

Bomba tanrısı olarak bilinen Shadrach’ı kaçıran karakterimiz, geçmişteki Thoru’u harap ve ölmekte olan Asgar’a götürür. Bu kılıçla genç, orta yaşlı ve yaşlı Thor’u alt eder. Gücünde zirveye ulaşan karakterimiz karısı ve oğlunu yeniden diriltir. Karısı Gorr’un bu halini görünce onu yeni güçleriyle tanrı olarak tanımlar ve ona karşı çıkar.

Öfkesiyle karısı Arra’yı alt eder, oğlu Agar ise kaçarak Thor ve arkadaşlarıyla iş birliği yapar. Thor kendi ve Jane Foster’ın Mjolnir’ini kullanarak Godbomb’u yok eder ve bu sayede Gorr’u alt ederler.

Karakterimiz son sözlerinde Thor’a seslenerek kalbine iner ve şunları söyler: ”Bu evrene getirdiğin tek şey sefalet. Tanrılar insanlığı yaratmadı, ama bir gün, eğer durdurulmazlarsa… bitirecekler.”

Bu sözler Thor’u layık olmayan bir hale getiriyor ve Thor Mjolnir’i kullanamaz hale getiriyor.

Siyah Kılıç Necrosword

NecroswordPin
Necrosword

Bu kılıç aslında Venom’un yaşadığı yere ait yani bir bağlamda Venom Thor ile Spider-Man’in ortak düşmanı olmuş oluyor.

Jane foster thor LOVE AND THUNDER FEATUREDPin
Jane Foster

Christian Bale’in canlandıracağı karakterde de olayların bu şekilde yaşanmasını bekliyoruz. Temmuz ayında vizyona girecek film için beklentimiz her Marvel filminde olduğu gibi bu filmde de yüksek olacak. Spider-Man ile bir bağlantı kurulacak mı? Bu filmden sonra Thor karakterine ne olacak? Christian Bale’i başka bir Marvel filminde görecek miyiz? Bunların hepsinin filmi izledikten sonra cevaplanmasını merakla ve heyecanlı bir şekilde ümit ediyoruz.

Oyla! post
Yorum yapın

1