21. Yüzyılda Neden Çocuk Yapmamalıyız?

Evrene bir kaosun hâkim olmasının en büyük sebebi olan düzensizlik fizikte entropi olarak adlandırılır. Her şeyin bir düzenden düzensizliğe doğru ilerleyen dünyamıza yeni bir can getirmek bize düzeni sağlayacak mıdır? Yazımızın devamında neden çocuk yapmamalıyız sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Annelik ve babalık içgüdülerini bir kenara bıraktığımız zaman, mantıksal olarak neden çocuk yapmamamız gerektiğini üç temel neden altında inceleyeceğiz.

yaramaz cocuga nasil davranmali coverPin
Neden çocuk yapmamalıyız?

1.ZATEN MİLYONLARCA VAR

Bazı yabancı filmlerin senaryosuna da konu olan dünya nüfusunu azaltma çabalarını ve yerince haklı sebeplerini görmüşsünüzdür. Şu an sinema sektörüne hâkim olan Marvel şirketinin Infinity War ve End Game filmlerindeki karakter Thanos’un savunduğu şey de buydu. Bir süre sonra dünyadaki nüfusun fazlalığı, kaynak ve enerji sıkıntılarını arttıracak ve insan eşitliği adına sıkıntılı günlere neden olacak. Sizin çocuk yapmamanız durumunda da nüfus kıtlığı yaşanmayacak, dünyanın sıkıntılı işleyen çarkı dönmeye devam edecektir.

 

[yazi ilgili_yazi_id=”144″]

2.SORUMLULUK ALMAK

Her gün gittikçe artan refah yaşama alışkanlığı; kendini birinden bağımsız, özgür hissetme isteği çocuğunuz üzerindeki sahip olmanız gereken sorumlulukları geçiştirme ve görmezden gelmenize neden oluyor. Çocuk yetiştirmenin herkesin yapabileceği bir iş olmadığını kabul etmek gerekiyor. Çocuğunuz olduğu andan itibaren kendi hayatınızı bir anlamda bitirip onun hayatına odaklanmanız gerekmektedir. Bunun yerine çocukların eline tablet ve telefon verip başından savıp bu sorumluluğu alamayan, alsa bile kısa bir süreliğine de olsa bu sorumluluktan kaçmak isteyen ebeveynler olmak bu sorumluluğu alamadığınızı gösterir. Çocuk yetiştirmek çok özenilmesi gereken bir olması lazım. Yediği yemek, oynadığı oyun, giyindiği kıyafet, konuştuğu arkadaş vs. hepsinin dikkate alınması ve sizin sorumluluğunuzda olması kaldırabileceğiniz bir yük mü? Neden çocuk yapmamalıyız?

ThinkstockPhotos 177411453 1 624x380 1Pin

[yazi ilgili_yazi_id=”147″]

cocuklarda kaygi bozuklugu 750x430Pin
Çocuklarda kaygı bozukluğu.

3.KAYGI

Yanınızda olduğu zaman üzerinizde olan sorumlulukları mükemmel şekilde yerine getirdiğiniz çocuğunuz hayatınızın her alanında yanınızda olmayacak. Bu bebekken, çocukken, gençken, yetişkinden de olabilir. Böyle zamanlarda çocuğunuzun nerde, kimle, ne yapıyor olduğu kaygısı sizi yiyip bitirebilir. Bu kaygı durumu büyürse de çocuğunuz üzerinde olan baskınızı arttırır ve sizi kötü bir ebeveyne dönüştürür.

PEKİ NEDEN ÇOCUK YAPMAMALIYIZ?

Çocuk sahibi olmak doğamızda olan bir içgüdüdür. Üç başlıkla anlattığım neden çocuk sahibi olmamamız lazım konusunu bir nebze çözecek olan şey ise evlat edinmektir.

[benzer ilgili_yazi_id=”147″]

Oyla! post

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1