N-Key Rollover (NKRO) Mekanik Klavye Nedir? – 2022

NKRO veya N-key rollover, mekanik klavyelerin çoğunda bulunan, aynı anda birden fazla tuşa bastığınızda bunu algılayan klavyelerdir. N-key rollover klavyeler her tuş vuruşunu kaydederek, aynı anda birden çok tuşa bastığınızda oluşacak gölgelenme sorununu engeller.

Gölgelenme, iki veya daha fazla tuşa bastığınızda algılanan verilerin çakışması sonucunda oluşan bir hatadır. Tipiki bir klavyede ( N-key rollover olmayan), birden fazla tuşa bastığınızda klavye bazı vuruşları algılar bazılarını ise algılamaz.

YouTube video

Çoğu klavye birden fazla tuşa bastığınızda bunu algılar.  X-rollover klavyeyi şu şekilde açıklayabiliriz; (x yerine bir değer geliyor.), örneğin; 5-rollover klavye aynı anda 5 tuşa basmanıza olanak sağlayan klavyedir. n-key rollover klavyelerde ise bir sınırlama yoktur.

Ortak N Anahtarlı Rulman Tipleri

Mekanik klavyeler, farklı tipte n-anahtar yatağı içerecek şekilde üretilmiştir. İkiden sınırsız sayıya kadar değişebilir. İşte en yaygın türlerin bir dökümü:

  • 2KRO (2 tuşlu rollover)
  • 6KRO (6 tuşlu rollover)
  • 10KRO (10 anahtar geçişi)
  • 14KRO (14 tuşlu rollover)
  • NKRO (tam n anahtarlı yatak)

N-Key Rollover ile Anti Ghosting Arasındaki Fark Nedir?

NKRO klavyelerinin en önemli özelliği gölgelenme engellemesidir. Aynı anda bir klavyenin kaldırabileceğinden daha fazla tuşa basarsanız, basılmamış bir tuş kaydedilebilir. Gölgelenme önleme, ek anahtarların kaydedilmesinin önüne geçerek bunun olmasını engeller.

Örneğin, gölgelenme önleyicili bir 3KRO klavyede, aynı anda üçten fazla tuşa basılırsa, dördüncünün kaydedilmesini engeller. Klavyede gölgelenme önleme özelliği yoksa, yalnızca dördüne basılmış olsa bile potansiyel olarak beş tuşa basıldığını görebilirsiniz.

NKRO ve Anti Ghosting arasındaki farklar nelerdir?Pin
NKRO ve Anti Ghosting arasındaki farklar nelerdir?

Hangi klavyeler NKRO özelliğini barındırıyor?

Önceden, NKRO yalnızca bir PS/2 konektörü ile mümkündü. Artık PS/2 konektörleri çok daha az yaygındır, ancak bir adaptör kullanıyorsanız yine de NKRO klavyelerle kullanılabilir. Modern mekanik klavyeler, bunun yerine NKRO’yu USB üzerinden sunma seçeneğine sahiptir.

İlginizi çekebilir; Blue Switch ve Red Switch Klavyeler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Oyunlarda NKRO Klavyenin Faydaları Nelerdir?

Dövüş ve FPS gibi belirli oyun türleri son derece hassas tuş vuruşlarını ve aynı anda birden fazla tuşa basılmasını gerektirdiğinden, oyuncuları hedefleyen mekanik klavyelerde genellikle NKRO bulunur.

 Tekken 7 oyununu ele alalım. Bir saldırı gerçekleştirmek için F, D, 2 ve 1 gibi tuş kombinasyonlarına aynı anda basılması gerekir. Klavyeniz 2KRO veya 3KRO ile sınırlı ise bu hareketi tetiklemeniz mümkün olmayacaktır.

Daha sürükleyici hissetmenin yanı sıra, N-key rollover içermeyen klavyeler, dövüş oyunu hayranlarının bir dövüş sopasını tercih etmesinin ana nedenlerinden biridir.

Çoğu üst düzey mekanik oyun klavyesi, tam n-key rollover özelliğine sahip olsa da, bu, oyuncuların tercih etmesi için önemli bir etken değildir. 6KRO’dan fazlasını gerektiren çok az oyun vardır ve klavyenizi birden fazla oyuncu için kullanmıyorsanız, yalnızca 10 parmağınız olduğu için 10KRO’dan fazlasına gerek yoktur.

5/5 - (2 votes)

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1