Blue Switch ve Red Switch Klavye Arasındaki Fark Nedir? – 2022

Birçok oyun sever insanın kullandığı mekanik klavyeleri diğer klavyelerden farklı kılan şey nedir? Hissiyat ve ses de diğer klavyelerden çok daha farklı olan bu klavyelerin nasıl işlediğini ve altında neler olduğunu, blue switch ve red switch olarak iki türe ayrılan bu klavyelerin farklılıklarının ne olduğunu açıklayacağız.

Mekanik Klavyeler Nasıl Çalışır?

Mekanik klavyelerin tuşları altında bulunan fiziksel anahtar bu klavyeleri diğer klavyelerden ayıran en önemli özelliktir. Sıradan klavyelerin çalışma mantığında yatan üç kat silikondan orta silikon sayesinde tuş havada kalır. Siz tuşa baskı uyguladığınız zaman diğer iki silikonla bilgisayara giden dijital bağlantıyı kesersiniz ve bastığınız harf ekranınızda belirir.

Bu stil sizi klavyeyi kullanırken bir tuşa ne kadar baskıyla basacağınızı ve ne kadar süreyle basacağınızı zorlaştırdığı gibi yanlış tuşlar da basmanıza kolaylık sağlayacaktır. Mekanik klavyenin en can alıcı özelliğiyse tuşlara sonuna kadar basmamız gerektirdiği ve bastığımız zaman tuştan sesin gelmesidir. Bu özellik sıradan klavyedeki az önce saydığımız hataların engellenmesine yardımcı oluyor. İyi bir mekanik klavyede bulunan özelliklerden birisi de N-Key Rollover özelliğidir. Sıradan bir klavye aynı anda birden fazla tuşa bastığınız zamanda bazı tuşları algılayamayabilir. Genellikle bu sayı aynı anda altı tuşa kadar sınırlı oluyor. Oyuncular için bir dezavantaj olan bu durumu mekanik klavyede olan N-Key Rollover özelliği gideriyor. Bu tarz mekanik klavyelerde aynı anda istediğiniz kadar tuşa basabilirsiniz. N-Key Rollover Nasıl Çalışır?

[yazi ilgili_yazi_id=”1459″]

Blue Switch

blue switchPin
Blue Switch

Bu mekanik klavyelerde ses ve dokunma hissiyatı en yüksek derecede vardır. İnsanlar, özellikle oyuncular, bu dokunma hissiyatına ve çıkan yüksek sese bayılıyor. Yanlış tuşa basma ihtimalini sıfıra yaklaştıran bu klavyenin dezavantajı ise tuşlara tam basılması gerektiği için oyun içi daha yavaş reaksiyon göstermeye yol açıyor.

Red Switch

red switchPin
Red Switch

Bu tür klavyelerde ise blue klavyeye nazaran dokunma hissiyatı daha yumuşak ve ses olduğunca daha az. Oyunlarda seri olmak isteyen oyuncuların favorisi olacak bu klavye yanlış tuşa basabilme tehlikesini de birlikte taşıyor.

Brown Switch

brown switchPin
Brown Switch

Bu iki klavyeden ayrı olarak bulunan bu klavye blue klavyedeki vuruş hissini ve red klavyedeki sessizliği size sağlamaktadır.

Artık sizde bunların arasındaki farklılıkları bildiğinize göre mekanik klavye seçiminizi kendinize en uygun şekilde yapabilirsiniz.

5/5 - (5 votes)
Yorum yapın

1