Bilgisayar Klavyesinde Şapkalı Harfler Nasıl Yapılır? 2022 Şapkalı Harf Klavye Kombinasyonları.

Günümüzde oldukça artan bilgisayar kullanımı, daha önce kullanmamış insanların da kullanmasını zorunlu hale getirmiştir. Kağıda yapıp da klavye üzerinde gerçekleştiremediğimiz bazı özel karakterler ve özel karakterli harfler için bir takım klavye kombinasyonlarını bilmemizi gerektiriyor. Bunlardan biri de şapkalı harflerin kombinasyonları. Peki bilgisayar klavyesinde şapkalı harfler nasıl yapılır? Yazımızın devamında şapkalı harflerin kombinasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Klavyede Sonsuzluk İşareti (∞) Nasıl Yapılır?

şapkalı harfler nasıl yapılır?
şapkalı harfler nasıl yapılır?

ŞAPKALI HARFLER NASIL YAPILIR?

Örnek olarak ‘a’ harfini ele alalım. Kar ve kâr kelimesindeki kritik farklılığı çözmek için kullanmakta zorunlu olduğumuz şapkalı harf için kullanmamız gereken kombinasyon aynı anda ve sırasıyla şu tuşlara basmamız gerekiyor: shift tuşu, klavye üzerindeki 3 rakamı ve şapka koymak istediğimiz sesli harf. Bu sesli harfi ‘a’ olarak belirlediğimiz için daha kolay anlaşılması için bunu bir matematiksel denklemde kullanalım. Shift+3+a=â. Bunu yaparken shift ve 3 rakamına aynı anda, sonrasında elimizi kaldırıp şapkalı yapmak istediğimiz sesli harfe basmamız gerekiyor.

Böylelikle istenmeyen yanlış anlaşılmalara son verip, yazımızı TDK kurallarına uygun olarak yazabiliyor, çağımızın kullanmak ve bilmekle yükümlü olduğumuz bilgisayarı biraz daha tanımış oluyoruz.

Oyla! post

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

1