Laptop Touchpad Nasıl Kapatılır ? 2022

Dizüstü bilgisayarlarda dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. Touchpad’i devre dışı bırakmanın birçok yolu vardır. Dokunmatik yüzeyi nasıl kapatabilirim? Sorunuza cevap arıyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makalede dokunmatik yüzeyi kapatmanın bilinen tüm yollarını açıkladık. İşte dokunmatik yüzeyi kapatmanın yolları!

Buton Yardım Tuşuyla Touchpad Kapatma

Aslında bu yol laptop üreticisinin size sunduğu isteğe bağlı bir yöntemle yapılıyor. Tuş yardımını kullanmak için satın aldığınız dizüstü bilgisayarın dokunmatik yüzey alanının üstünde veya yanında küçük bir buton bulunuyor. Bu düğmeye basmak dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakır. Söylendiği gibi, bu her dizüstü bilgisayarda bir anahtar değildir ve bu yardımı yalnızca dizüstü bilgisayar üreticisi bu anahtarı yerleştirdiyse kullanabilirsiniz.

Klavye Kısayoluyla Touchpad Kapatma

İlk yöntemi kullanamıyorsanız endişelenmeyin. Çoğu dizüstü bilgisayar üreticisi, bir yardım anahtarı koymak yerine Fn tuşuna atayarak işleri kolaylaştırmayı tercih ediyor. Bu atama genellikle f9 tuşuna yapılır. Önemli olan, dokunmatik yüzey simgesini F9 tuşunun üzerinde görüp görememenizdir. Dokunmatik yüzey simgesi varsa, klavye kısayoluyla dokunmatik yüzeyi kolayca kapatabilirsiniz. Dokunmatik yüzeyi kapatmak için fn f9 kısayol tuşunu kullanın.

dokunmatik yüzey kapatmaPin
dokunmatik yüzey kapatma

Windows 10 Ayarlardan Touchpad Devre Dışı Bırakma

Yukarıdaki adımlar bazı dizüstü bilgisayar modellerinde çalışmayabilir. Microsoft’un bunun için sunduğu başka bir yol daha var. Dokunmatik yüzeyi Windows 10 ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapmak için soldaki Ayarlar – Cihazlar’daDokunmatik Yüzeyler” seçeneğine tıklayın.

Dokunmatik Yüzeyler bölümünde Dokunmatik Yüzey bölümünü Kapalı olarak işaretlerseniz dokunmatik yüzey devre dışı bırakılır.

Bu adımlarla uğraşmak zorunda kalmadan doğrudan ayarlara gitmek için bu “ms-settings:devices-touchpad” kodunu tekrar aramaya yapıştırabilirsiniz. Bu, ayarı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için sizi doğrudan sayfaya götürecektir.

windows 10 touchpad kapatmaPin
windows 10 touchpad kapatma
Oyla! post

HayAksi

Hayaksi'nin sahibi.
Yorum yapın

2