Uyurken Kilo Verir Miyiz? Uyumak Kilo Yapar Mı? 2022

Genellikle kilo vermenin 2 yolu olduğu söylenir; az yemek ve fazla egzersiz yapmak, değil mi? Ancak doğru şekilde yapıldığında da zayıflamada etkili olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu, egzersizleri terkedip yatağınızdan çıkmamak için geçerli bir neden değil.

“Ne kadar çok uyanık kalırsam o kadar çok kalori yakarım.” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu doğru sonuçlar getiren bir düşünce yapısı değildir. Uzmanlara göre, geceleri yeterince uyumayan insanlar fazla kilo alma ve istediği kiloyu verememe riskiyle karşı karşıya kalabiliyor.

Unutmayın! Yetersiz uyku, zayıflamak için doğrudan etki edecek bir faktördür ve sizi kilo almaya hazırlayacak bazı hormonal hareketleri de beraberinde getirir.

fit kadınPin

Az uyku – Daha az enerji!

Ne kadar az uyursanız, gün içerisinde uyanık kalma süreniz o kadar fazla olur. Bu durum günlük yiyeceğiniz öğün sayısını da arttırır. 2013 yılında yapılan bir çalışma bu teoriyi desteklemektedir. Bu çalışma; yeterince uyumayan insanların aç olma olasılığının daha yüksek olduğunu, çünkü vücudun uyanık kalmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunu tespit etti. Bundan dolayı uykulu bir haldeyken yemek yeme isteği daha fazla olur. Vücut gereğinden fazla besin tüketimi eğiliminde olur. Bu da ciddi anlamda kilo alımına yol açar.

Uzmanlar, “İyi dinlenmiş insanlar gün boyunca dinç olurlar.” diyor. Az uyuyan insanlar yeterince dinlenemediğinden dolayı gün içerisinde daha az enerji harcamaya çalışır. Ne kadar az fiziksel aktivite yaparsanız, o kadar az kalori yakarsınız. Bu da zamanla kilo almanıza sebep olur.

[yazi ilgili_yazi_id=”81″]

Doğru ve Kaliteli Bir Uyku Açlığı Azaltabilir

Geceleri iyi uyumuyorsanız, aç olmadığınız halde kendinizi aç hissedebilirsiniz. Kötü bir uyku hormonal dengesizliği beraberinde getirebilir. Tokluk eksikliği hormonla tetiklenebilen bir durumdur. (bkz. Leptin Hormonu)

Bir diğer konu ise, uyku esnasında vücudunuz kasları inşa etmek ve kas dokusunu onarmak için sıkı çalışır. Ne kadar az uyursanız vücudunuzun bu kritik süreç için o kadar az zamanı olur. Bunun sonucunda ise kaslar gelişimini tam manasıyla tamamlayamayacak ve vücudunuzun yağ oranı daha fazla olacaktır.

uyuyan kadınPin

Çok Uyumak, Diyet ile Kilo Vermeye Eşit Değildir!

Ancak diyet yapıyorsanız, kaliteli ve dinlendirici bir uyku kilo vermenize yardımcı olacaktır. Uygun bir biçimde dinlenmişseniz, kilo vermenin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Her gece uyku saatinizi oturtmaktan ziyade kalitesine odaklanmaya çalışın. Çünkü 6 saat dinlendirici ve iyi bir uyku geçiren kişi ile 6 saat kötü (kalitesiz) bir uyku geçiren kişi arasındaki farkı rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak o kadar da zor değil. Dışarı çıkıp her zaman daha fazlasını yapacak enerjiye sahip olmak sizin ellerinizde.

Evet! İyi beslenin ve dinlenin. Vücudunuz bunun için size teşekkür edecektir.

Oyla! post
Yorum yapın

1